Sociálne väzby vo svorke
Sociálne väzby vo svorke
Existenciu sociálnych väzieb medzi členmi svorky dokazuje už samotný fakt, že svorka existuje. Bez týchto vzťahov by svorka nemohla vzniknúť. Vzťah jedného člena svorky k druhému je obdobný ako vzťah medzi psom a jeho pánom.
Vznik sociálnej väzby
K vzniku silnej sociálnej väzby je potreba psychický sklon k jej vytvoreniu a dlhodobý kontakt medzi obidvoma jedincami. Existujú iba tri vzťahy medzi vlkmi, kde sú obidva faktory prítomné: 1) pytačky a párenie, 2) výchova mláďat dospelými 3) vyrastanie mláďat v spoločnosti ich súrodencov.
Existuje ešte štvrtá možnosť, kde môžu byť oba faktory prítomné, ale ešte sa to nepodarilo s istotou dokázať. Jedná sa o prípad, kedy všetci ostatní členovia svorky zahynú a tým dôjde k zničeniu všetkých doterajších väzieb. Táto situácia vyvolá potrebu vytvorenia nových vzťahov a keď sa stretnú dvaja jedinci usilujúci o ich vytvorenie, bez ohľadu na pohlavie a vek, dôjde pravdepodobne k vytvoreniu vzájomnej väzby.
Pytačky a párenie
Psychologickým faktorom podporujúcim vznik väzby je tu pochopiteľne sexuálna túžba. Obdobím vzájomného kontaktu je tu doba pytačiek. Dôležitú úlohu hrajú dva faktory:
Dlhá doba pytačiek. Vlci si vyberajú partnera už v jednom roku veku a to aj napriek tomu, že pohlavne dospievajú až v 22 mesiacoch. Plodné obdobie samice trvá neobyčajne dlhú dobu - okolo 3 týždňov.
Počas párenia sa samec a samica nemôžu po dobu asi pol hodiny od seba oddeliť. To pravdepodobne nahrádza oveľa dlhšiu dobu, ktorá by bola potreba pri menej intenzívnom kontakte.
Vzniknutá sociálna väzba je veľmi silná a pretrváva po dlhú dobu, pravdepodobne po celý život.
Výchova mláďat
Druhá situácia nastáva pri výchove mláďat dospelými. V útlom veku sa vytvára veľmi intenzívny vzťah mláďat k matke. Neskôr tiež k ostatným členom svorky.
Dôležitým faktorom kontaktu je kŕmenie. Počas prvých niekoľkých týždňov života sú mláďatá kojené matkou. V neskoršom veku sú kŕmené čiastočne natráveným mäsom, ktoré im dospelí vyvrhnú potom, čo im mláďatá olíže pery. Nie sú však kŕmené iba svojimi rodičmi, ale všetkými členmi svorky.
Ostatní dospelí tiež často mláďatá strážia, zatiaľ čo matka je so zvyškom svorky na love. Tak si môžu mláďatá vytvoriť vzťah ku všetkým dospelým, nie len k rodičom. K ďalšiemu častému kontaktu dochádza pri hre.
Súrodenci
Poslednou možnosťou je vyrastanie mláďat v spoločnosti ich súrodencov. Tu je psychický a fyzický kontakt prítomný od narodenia až do doby, čo súrodenci ostanú pokope (väčšinou nie menej ako 2 roky).
V prvých troch týždňoch ostávajú mláďatá v brlohu, kde sú po väčšinu času vo fyzickom kontakte. Ak sa šteňa ocitne samé, lezie po brlohu tak dlho, kým sa nedostane k nejakému teplému objektu - k súrodencom alebo k matke.
V neskoršom veku kontakt pretrváva pri hrách a pri niektorých obradoch (napr. vítaní).